Neljapäev, 11.02.2016
KontaktInimesedÕppetööKoolieluDokumendidTagasivaadeStatistikaFotoalbumVilistlaseleSisukordE-õpe
Koolielu
HuvitegevusÕpilasesindus - KÕPMilleks KÕP?PresidendidJuhatusTraditsioonidProjektidKoostööpartneridToitlustamine
Milleks on vaja õpilasparlamenti?


Mis teeb ühest noorest õpilase? - see, et ta käib koolis ja õpib seal. Mis teeb ühest majast kooli? - see, et seal käib õpilane ja õpib seal. Kool on ühiskond, miniriik; kus kehtivad oma seadused. Mitte küll päris iseseisvad - aga siiski, omad. Siin on rahvas - õpilased. Siin on valitsus -direktsioon. Aga "rahvas" pole just alati rahul kõige sellega, mida teeb, otsustab või määrab valitsus. Ja "rahvas" tahab oma rahulolematust näidata. Ta tahab selle välja ütelda. Aga ta on nõudlik... Ei piisa ütlemisest, tarvis on, et keegi ka kuulaks. Ja ta tahab, et midagi ka muutuks. Et tema hääl kõigutaks müüri.

Nii see "rahvas" siis valibki enese hulgast kõige ilusamad, osavamad, targemad; kõige valjuhäälsemad. Ja ta paneb nad enese eest kõnelema. Need ilusad, targad, osavad ja valjuhäälsed ongi õpilasparlament. Nad istuvad maha; Mõtlevad, Otsustavad siis ja sellejärel tõstavad häält. Nad sunnivad enesega arvestama, nad paluvad ennast toetada. Nad muudavad selle, mida on vaja, ja võimalik muuta. Nad säilitavad selle, mida on vaja, ja võimalik säilitada. Õigupoolest teevad nad vahel seda, mida polekski nagu võimalik... Ometi nad teevad. Sest nad teevad, et kui NEMAD ei tee, ei tee seda keegi. Nad teavad, et kui NEMAD ei muuda, jääb muutmata. Kui NEMAD otsustamisõigust ei nõua, otsustatakse nende eest ära...

Selleks ongi tarvis õpilasparlamenti. Selleks, et ütelda valju häälega, mis on valesti. Selleks, et teha teatavaks, kuidas on õige. Ja selleks, et TEHA õigesti. Õpilasomavalitsust on tarvis selleks, et iga viimane kui üks õpilane teaks - ka tema arvamus loeb. Ka tema suhtes peab kehtima õiglus, temale ei tohi ega saagi liiga teha - sest on NEMAD. Õpilasparlament. Õpilase tarvis.