17.-21. detsember

2012. aasta päevaraamatu viimane lehekülg

Ongi kätte jõudnud selle aasta viimane koolinädal. Reedel saab tunnustatud meie poole aasta töö. Kas oli aasta edukas või mitte nii väga, eks see sõltu eelkõige ikka igaühest endast. Nädalavahetusel hakkavad juba jõuluvanad ringi käima ja kingikotte tooma.

Lühike ülevaade aastalõpu töödest ja tegemistest.

Geograafia olümpiaad

8. detsembril toimus Viljandi Paalalinna Koolis geograafia olümpiaadi maakonnavoor. Osalesid maakonna põhikoolide 7.-9. klasside ja gümnaasiumite õpilased. Geograafia olümpiaadil osalevad õpilased peavad ainealastele teadmistele ja oskustele toetudes leidma seoseid ja tegema järeldusi. Lisaks on vajalik lai silmaring ja huvi maailmas toimuva vastu. Alati on küsimusi Eestis või maailmas toimuvate aktuaalsete sündmuste kohta. Meie õpilased esindasid kooli hästi. 7. klasside arvestuses olid paremad Alex Jelisejev (5. koht) ja Karl Martin Kadaja (7. koht). 8. klassis on maakonnavooru võitja Brenda Tarn, kelle tulemus oli teistest oluliselt parem. 2. koha sai Lisanne Nääb ja 7. oli Kristofer Kõss. 9. klasside arvestuses sai Marie-Johanna Univer 3. ja Ruth Schihalejev 6. koha. Olite väga tublid!

Parim kingitus on isetehtud kingitus. Keraamikakojas

5.b käis kunstikooli keraamikastuudios kausikesi voolimas. Ja polegi tähtis, et enamik neist veidi lopergused välja tulid – seda armsamad on nad kinkijale ja loodetavasti ka kingituse saajale.

2c päkapikunädal

Jõuludeni on jäänud ainult üks nädal ja 2c klass otsustas muuta selle enda jaoks päkapikunädalaks. See tähendab seda,et lapsed panid pähe punased mütsid ja muutusid abipäkapikkudeks. Igal päeval on erinev teema  ja läbiv tegevus. Esmaspäeval olime kirjanik-päkapikud. Kirjutasime raamatu ja illustreerisime selle. Teisipäeval olime lavastajad ja näitleja-päkapikud. Päeva läbiv teema oli rollimäng. Iga laps tutvustas klassile oma raamatu tegelasi läbi erinevate rollide. Kolmapäev on päkapikkudel meisterdamise päev ja neljapäev  luuletuste kirjutamise ja päheõppimise päev. Oleme luuletaja-päkapikud. Nädal lõpeb jõuluvana ja kingitustega  reedel. Kõik lapsed, kes jõuluajal head tegid, panid oma heateod kirja ja need on klassiaknal purgi sees. Loodame, et jõuluvana neid ka arvestab. Lapsed ise arvasid, et oleme koolis nagu muinasjutus. Kui ma nende käest küsisin, et kas  järgmisel päeval teeme jälle päris tunde, kostis üksmeelne ja vali “EEiiii!” Tore aeg see jõuluaeg!

2c klassi toimetused pani kirja õp. Anne Kilk

„Mary Poppins“ Vanemuises

5.b ja 7.d klass õpilased vaatasid Vanemuises „Mary Poppinsit“. Nii mõnigi tunnistas, et see oli parim teatrielamus, mis seni kogetud. Uskumatu, kui palju vaeva oli nähtud lastele mõeldud etendusega – kaasatud oli suur hulk näitlejaid, lauljaid ja tantsijaid, lisaks imeilusad dekoratsioonid ja uskumatud lavatrikid. Oli väga-väga ilus õhtu, mis jääb kauaks meelde.

J. Liivi muuseum ja Alatskivi loss

Tuisusel ja külmal 7. detsembri hommikul alustas 7a klass reisi Tartumaale, et külastada Juhan Liivi muuseumi ja Alatskivi lossi.

Juhan Liivi muuseumis suundusime esmalt rehielamusse, kus oli möödunud kuulsa kirjaniku lapsepõlv. Tutvusime tagasihoidlike tingimustega, millistes elasid eestlased rohkem kui 100 aastat tagasi. Muuseumi uuemas hoones oli välja pandud põhjalik näitus Juhan Liivist. Vaatasime huviga videolindistusi, kus J. Liivi luulet esitasid parimad deklamaatorid. Et parimate hulgas polnud ühtki Viljandi õpilast, lubas Karl Martin, et tema võtab võistlustest järgmisel aastal osa ja püüab Jakobsoni Koolile võidu tuua.

Kontrastiks tagasihoidlikule talukohale paistis Alatskivi loss juba eemalt uhke ja erakordsena. Meid võttis vastu aadlidaamiks riietatud giid, kes tutvustas lossi pikka ajalugu selle hiilguses ja languses. See loss on Eesti mõisatest üks väheseid, mis ennast nii sõbralikult külastajatele avab ja mille restaureeritud sohvadel ja tugitoolides ka istuda lubatakse. Eredaid emotsioone kutsus esile lapsehoidja toake, mis oli nii väike, et oli raske ette kujutada, et keegi seal elada sai ja sinna ronimiseks tuli kasutada äärmiselt kitsast treppi. Lossis olid ruumid väga selgelt jagatud valitsejate ja teenijate vahel. Laiematest ustest liikusid mõisnikud ja nende lähedased ning kitsamatest teenijarahvas. Mõisa keldris on vahakujude näitus mõisas töötanud eesti soost inimestest, kelleks olid kubjas, valitseja, virtin, tallimees, aednik, kokk ja lapsehoidja.

Saime teada palju huvitavat Eesti ajaloost ja nii mõnedki ütlesid, et nad poleks uskunud, et Eestimaal võib selline uhke loss olla.

Inglise keele õpetajate jõuluõhtu

Kolmapäeval, 13.detsembril kogunesid maakonna inglise keele õpetajad pühade eelseks kokkusaamiseks Heimtali Põhikooli. See oli nagu sattumine jõulu võlumaale, sest ümbrus oli kaunilt lumine.  Õhtu alguses tutvustas pererahvas meile oma kooli. Õpetaja Tiia Parik andis põhjaliku ülevaate kooli ajaloost ja tänapäevast. Olime kõik võlutud mõisakooli hubasest atmosfäärist. Pärast ringkäiku koolimajas  oli õpetajatel pidulik jõululõuna ning külas oli käinud ka päkapikk. Õhtu lõppedes tundsime kõik, et meie jaoks olid pühad alanud.

Heategevusprojekt

Detsembri esimesel nädalal osalesime juba kolmandat aastat järjest heategevusprojektis „Jõulukaardid EELK Viljandi Jaani koguduse eakate jõulupakkidesse“. Õpilased valmistasid ühe inglise keele tunni ajal jõulukaarte, need koguti kokku ja toimetati Jaani koguduse diakooniatoimkonnale, kes need koos õpetaja Marko Tiituse tervitusega kingituste juurde pakkis.

Filmiõhtu

14. detsembril toimus teine filmiõhtu. Üheskoos vaadati Tim Burtoni filmi „Edward Käärkäsi“ Johnny Deppiga peaosas. Seanss toimus auditooriumis nagu algselt plaanitud, sest kaua paranduses olnud ekraan on tagasi! Filmi kogunes vaatama 28 filmihuvilist algklassiõpilastest gümnaasiumiklassideni välja.

See film rääkis ühest poisist, kes oli tehtud inimese poolt. Poisil olid aga käte asemel käärid. Ühel päeval sattus üks naine poisi juurde ja võttis ta enda juurde elama. Poiss armus naise tütresse, aga nende armastus oli keeruline. Alguses poisist vaimustuses olnud linnaelanikud ei sallinud teda enam ja kuna arvati, et poiss teeb meelega inimestele paha, siis tõrjuti ta linnast välja. See film erines teistest minu nähtud filmidest, aga võin öelda, et see on üks parimatest. See pani mind mõtlema sellele, kui pealiskaudsed inimesed on. Enamasti ei nähta headust teise sees, vaid vaadatakse vaid välimust.

Filmiõhtu tegi minu jaoks veel huvitavaks arutelu enne ja pärast filmi. Õpetaja küsimused enne filmi aitasid tähelepanu pöörata erinevatele asjadele, mida ise poleks osanud arvatagi. Minu arust oli filmiõhtu väga lahe ja ootan juba väga järgmist.

Laura Viira, 8.c

Füüsika päev koolis

Füüsikalise mõtteviisi olulisuse toonitamiseks korraldas TÜ Teaduskool 12detsembril üleriigilise füüsikavõistluse „ Kajakas“, kus küsiti küll küsimusi, milledele on põhimõtteliselt olemas täpsed vastused, kuid neid polnud võimalik antud ajalimiidi piires leida. Küll aga oli võimalik hinnata vastust võrdlemisi hea täpsusega, kui teha asjakohaseid lähendusi.

90 minuti jooksul tuli lahendada 6 ülesannet ja osaleda võisid kõik õpilased, kes ei ole alustanud õpinguid kõrgkoolis.

Meie koolist võttis võistlusest osa 23 õpilast 9. klassidest ja 2 õpilast 8. klassist.

Samal päeval toimus kõikidele 9. klassi õpilastele füüsikateatri etendus, mille viis läbi kahe tunni jooksul eksperimentaator Koit Timpmann Tartu Ülikoolist. Etendus oli huvitav ja õpilasi kaasahaarav.

Füüsika teemadest oli põhiline rõhk elektrostaatikal, elektrivoolul ja elektromagnetismil. Nimetame siin näiteks mõned: Guericke katse (vatitüki heljumine laetud keha kohal), kaks sultanit, Franklini tiivik, Van de Graafi generaatoriga juuksed püsti, Tiibeti kellad, kartuli elekter, ahjuroobi magneetumine ja demagneetumine, žukovski pink (inimene pingil käed koos, käed laiali – pöörlemise kiirus sõltub sellest, kuidas inimese mass on jaotatud pöörlemistelje suhtes) jt.

See oli õpilaste jaoks tore päev ja nii mõnigi õpilane jõudis järeldusele, et see füüsika on ikka päris huvitav!

Lilian Tambek, füüsika õpetaja

Viie kooli võistlusel

Eelmisel lehel oli juttu viie kooli kohtumise traditsioonist. Kohtumine toimus 14. detsembril Tartus Hugo Treffneri Gümnaasiumis, põhikooli osas võisteldakse ainult matemaatikas. Põhikooli võistlusel osalesid Miina Härma Gümnaasium, Tartu Tamme Gümnaasium, Viljandi Jakobsoni Kool, Nõo Põhikool ja Tartu Kesklinna Kool. Alljärgnevalt on ära toodud need nelikümmend tublit last, igast klassikomplektist kümme, kes käisid Tartus võistlemas.

Saskia Lilli Lehtsalu 6c,  Liisa Kirs 6c, Helena Harriet Tamm 6c, Karolin Kivilaan 6c, Mait Makejev 6a, Marten Laanisto 6a, Silver Tõnisson 6c, Kristina Kivistik 6c, Sandra Nõmmeloo 6c, Laura Liisa Jaansoo 6c, Jakob Univer 7a, Anett Larm 7a, Helene Maria Skovgaard 7a, Alex Jelisejev 7a, Rasmus Lukka 7c, Anett Pettaig 7a, Anita Mutso 7a, Karl Martin Kadaja 7a, Carmen Karma 7a, Kristel Naelso 7d, 21. Brenda Tarn 8c, Johanna Kristiina Jaansoo 8c, Annabel Liinsoo 8c, Sten Siro 8a, Kristofer Kõss 8d, Laura Viira 8c, Kevin Reichenbach 8c, Hanna Kristin Kavak 8b, Katrin Raigla 8c, Laureen Reier 8c, Aksel Allas 9c, Jörgen Jürine 9b, Alex Prantsen 9a, Erli Mat 9c, Anneliis Reili 9c, Oskar Ilves 9c, Martin Ruut 9b, Gertina Simenson 9b, Ruth Schihalejev 9c, Iris Asuküla 9c.

Saavutatud tulemustega võib igati rahule jääda.

Võistkondlikud tulemused

6.klass II koht, 7.klass III koht, 8.klass III koht, 9.klass II koht.

 

Paremad individuaalsed tulemused

6.klass

Saskia Lilli Lehtsalu                  7.koht

Karolin Kivilaan                        8.-9. koht

Liisa Kirs                                    10. koht

Sandra Nõmmeloo                  14.koht

7.klass

Alex Jelisejev                            4.-6.koht

Helene Maria Skovgaard       8.-9.koht

Jakob Univer                            10.-11.koht

Anett Larm                               15.-16.koht

8.klass

Johanna Kristiina Jaansoo      9.-12.koht

Sten Siro                                   13.-14.koht

9.klass

Jörgen Jürine                            1.-2.koht

Aksel Allas                                 4.-5.koht

Erli Mat                                      6.-8.koht

Anneliis Reili                             12.-15.koht

Martin Ruut                              16.koht

Tulla viiekümne taibu seas nii kõrgetele kohtadele on SUPER SAAVUTUS!

Super on ka see, et 8c klassi õpilane Stefan Airapetjan, koos oma perega, võitis televisiooni laulusaate „Perepidu“. Palju õnne!

Eile, 19. detsembril toimusid 5.-6. kl ja 7.-9. kl meeleolukad jõulupeod, täna kell 18.00 toimub jõulukontsert ning homme lõpetame pidulikult esimese poolaasta jõuluaktusega, kus kõik tublid saavad kiituskaardid.

Oh, kui pikaks see viimane lehekülg venis, aga kõik oli vaja üles tähendada, sest tänasida toimetusi ära viska homse varna. Seda enam, et lausa eelmisesse aastasse. Läheme uuele aastale vastu targemate, hoolivamate ja rõõmsatena!

Soovime kogu kooliperele ja nende lähedastele

KAUNEID JÕULUPÜHI JA HEAD VANA AASTA LÕPPU!