Meie tegemised novembris

Teadusajakirjade viktoriin, isadepäeva perepäev, viie kooli kohtumine matemaatikas, nädal ajalehega, kooli sünnipäeva aktus, viktoriin 2. klassidele, Prof Jaan Depmanile pühendatud XXIII nuputamisvõistlus, kolme kooli kõnevõistlus, kolme kooli playback, T.O.R.E koolitus, balletistuudio ringreis, taskulampidega teatejooks, võit Viljandimaa noorte ja koolide karikavõistlustel vene kabes

 

Teadusajakirjade viktoriin

10. novembril toimus teadusajakirjade “Imeline teadus” ja “Imeline ajalugu” viktoriin. Tore, et liitusid eelmise aasta võitjad praegusest 7.a klassist, kes võitsid ka selle vooru ja kahe vooru kokkuvõttes on kolmandal kohal. Teise koha punktid saavutasid 5.c tüdrukud ja kolmanda koha saavutas 8.c klassi võistkond. Küsimuste, vastuste ja punktitabeliga saab tutvuda III korruse stendil.

Edukat novembri ajakirjade lugemist!

Õpetaja Maila Visnap

 

Isadepäeva perepäev

11. novembril tähistasime koolis traditsioonilist isadepäeva perepäeva. Peredel oli võimalus vaadata ja kuulata õpilaste esinemisnumbreid ja pärast kontserti osaleda õpitubades. Sellel aastal said soovijad meisterdada kuumaalust, liivakaarti, osaleda animatsiooni ja robootika töötoas, sportida ja ujuda. Lisaks oli avatud õpilaskohvik. Tegevusi jagus kõigile!

 

Viie kooli kohtumine matemaatikas

15. novembril toimus Viljandi Gümnaasiumis 53. viie kooli kohtumine matemaatikas. Põhikooli osas võistlesid Nõo Põhikooli, Tartu Kesklinna Kooli, Miina Härma Gümnaasiumi, Tartu Tamme Gümnaasiumi ja Viljandi Jakobsoni Kooli 6.-9. klasside õpilased. Igasse võistkonda kuulus 10 õpilast. Arvestus toimus nii võistkondlikult kui ka individuaalselt.

1.-10. koha saavutanud õpilased saavad viie kooli kohtumise diplomi

Meie kooli tulemused olid järgmised:

6. klass, võistkondlik IV koht ja diplomi sai Janeli Sillaots 6.b (7.-9. koht)

7. klass, võistkondlik I koht ja diplomi said Kaur Kivilaan 7.c (2.-4. koht), Emma Kruusmäe 7.a, Berit Ületoa 7.c, Kaspar Tire 7.d (8.-10.koht)

8. klass, võistkondlik III koht

9. klass, võistkondlik IV koht ja diplomi sai Laura-Liisa Sell 9.c (7. koht)

 

Nädal ajalehega

13.-17. novembril toimus meie kooli juubelisündmuste raames Nädal ajalehega. Eesmärgiks oli ajakirjandus lastele lähemale tuua.

Esmaspäeval kohtus 8. klassidega Sakala peatoimetaja Hans Väre, kes kõneles õpilastega sõna jõust – sellest, mis võib saada lendu lastud sõnast, mismoodi võivad elusid muuta ajakirjanduses avaldatud sõnad.

Teisipäeval läksid õpilased koolimajja fotojahile ja noorematele õpilastele olid seintel suured poognad valget paberit, kuhu sai kujundada nädala jooksul oma ajalehe – kirjutada uudiseid, kuulutusi, joonistada pilte, avaldada arvamust. Reedeks oli koolimaja seintel mitu sisutihedat ajalehte.

Kolmapäeval murti pead Sakala ajalehtede põhjal koostatud viktoriinil.

Neljapäeval esines 9. klassidele õpetaja, kirjanik, poliitik ja mõttetark Heiki Raudla. Oli emotsionaalne ja huvitav kohtumine, teemaks – nali ja nalja mõju.

Reedel, kooli sünnipäeval, tehti kokkuvõtteid edukast nädalast, jagati auhindu ja tänati korraldajaid.

(7.c klassi võistkond Sakala viktoriinil)

 

Kooli sünnipäeva aktus

17. novembril tähistasime kooli 109. sünnipäeva. Hommikul ootas õpilasi koolis üllatus, nimelt oli meile külla tulnud Carl Robert Jakobson (Tarmo Looduse kehastuses). Ta külastas õpilaste tunde ja jutustas möödunud aegadest, esitas luuletusi ja rääkis sellest, kui oluline on kool ja haridus. Oma kohalolekuga ilmestas ta ka kooli sünnipäeva aktust, olles vaheldumisi Carl Robert Jakobson ja Tarmo Loodus.

Sünnipäeva aktusel andis Tarmo Riisenberg üle vilistlasnõukogu stipendiumi, selle sai 9.c klassi õpilane Laura-Liisa Sell. Meile oli külla tulnud ka Viljandi Muuseumi esindus, kes andsid koolile üle Konrad Mägi õlimaali reproduktsiooni „Kasaritsa Maastik“.

Kooli sünnipäeva aktusel kuulutasime välja ka õpilaste lemmikõpetaja 2017. Selleks sai loodusõpetuse ja bioloogia õpetaja Kadri Pulk.

Oli imeilus sünnipäev!

 

Viktoriin 2. klassidele

22. novembril oli nuputamise kord 2. klasside käes. Auditooriumisse kogunes tavapäraselt 12 võistkonda. Kui mängu põhiküsimused said läbi, oli võistkonnal „Tarkus“ kogutud 12 punkti ja võit taskus.

Esimene lisaküsimus tõi 2. koha võistkonnale „Popid Tüdrukud“.

3. koha võitis võistkond „Tarkurid“

Auhinnatud said šokolaadi, kõik ülejäänud kommi põske.

Jaanuaris on viktoriin 1. klassidele.

Head nuputamist kõigile!

õpetaja Rita Kadaja

 

Kodanikupäeva kõnevõistlus

Paalalinna, Kesklinna ja Jakobsoni kooli õpilased näitasid kodanikupäeva kõnevõistlusel sõnaosavust nii ettevalmistatud kui ekspromptkõne kategoorias. Nad arutlesid kõnevõistlusel selle üle, mida öelnuks Carl Robert Jakobson Eesti Vabariigile selle 100. aastapäevaks.

Kõnevõistlus oli pühendatud Eesti 100. ja Jakobsoni kooli 110. sünnipäevale.

Üldvõidu napsas Paalalinna kooli õpilane Eeva Vitsut, teiseks tuli Jakobsoni kooli õpilane Alexander Rink ning kolmas oli Liisa Ikla samuti Jakobsoni koolist.

«Noored olid vaimukad ja suuremalt jaolt positiivsed,» ütles žürii liige õpetaja Kaia Pihlak. Näiteks Paalalinna kooli õpilane Villem Mändmaa kehastus Jakobsoniks ja see oli väga vahva.

Alljärgnevalt toomegi ära tema poolt peetud kõne Jakobsonina.

Villem Mändmaa kõne

(Villem Mändmaa, Paalalinna kooli õpilane)

 

Prof Jaan Depmanile pühendatud XXIII nuputamisvõistlus

24. novembril toimus järjekordne prof Jaan Depmanile pühendatud nuputamisvõistlus.

Sellel võistlusel osalevad gümnaasiumi võistkonnad, kuhu kuulub üks 10.  klassi õpilane, üks 11. klassi õpilane ja üks 12. klassi õpilane ning põhikooli võistkonnad, kuhu kuuluvad 2 õpilast 8. klassist ja 2 õpilast 9. klassist.

Kõik lahendavad ühesuguseid ülesandeid, aga arvestus käib gümnaasiumis eraldi ja põhikoolis eraldi.

I voor – „jah-ei“ vastust nõudvad küsimused (25 tk), mida loeti ette kaks korda ja siis tuli vastata.

II voor – loovusülesanded (10 tk). Ülesanded anti kätte ühe kaupa. Lahendamiseks oli aega niikaua, kui üks võistkond tõstis käe ja seejärel anti veel 2 minutit aega vastuse vormistamiseks.

III voor – nuputamisülesanded. 73 ülesannet anti korraga kätte ja lahendamisaega oli 1h 45 min.

Meie koolist osales kaks võistkonda: I võistkond tuli 6.-7. kohale ja II võistkond 12. kohale 16 võiskonnast. II võistkond pidi kahjuks kolmekesi võistlema, kuna üks noormees jäi tulemata.

(II võistkonna liige Alexander Rink 9.a)

(I võistkond: Paul Aleksander Pai 9.b, Laura-Liisa Sell 9.c, Marie Lote Soome 8.a, Karl-Erik Puusild 8.a)

 

T.O.R.E. koolitus

23.-25. novembril toimus Veski spordi- ja puhkekeskuses Valgamaal tugiõpilasliikumise baaskoolitus, kus osalesid ka meie kooli õpilased ja juhendajad. Kokku osales 1. koolitusel 6 kooli, viis Valgamaalt ja üks Viljandimaalt. Kolme koolituspäeva jooksul said osalejad üksteisega tuttavaks ning koolitajad andsid ülevaate, mis see tugiõpilasliikumine on. Osalejad said juurde oskust teha meeskonnatööd, lisaks esinemiskogemust. Läbi mängu leiti endale uusi sõpru. Jakobsoni koolist osalesid baaskoolituse 1. koolitusel sotsiaalpedagoog Maili, huvijuht Moonika ja Gert, Markus, Karl Markus 6.a klassist.

 

Balletistuudio ringreis

23.-24. novembril käis balletistuudio ringreisil Harjumaal ja Tallinnas. Tantsuetendusega “Maailma loomas” esinesime Võhmas, Tallinnas, Sakus, Kajamaal, Kurtnas ja Tabasalus. “Maailma loomas” jutustab loo noortest inimestest, kes lähevad peale kooli lõpetamist Euroopasse tööd ja õnne otsima. Ja – olles palju erinevaid riike näinud ja erinevaid töid teinud, jõuavad tõeni, et oma kodus, oma Eestimaal on ikka kõige parem ja armsam elada. Tantsuetendus on kingitus EV-le juubeliks ja kannab mõtet: mina jään!

Etendused olid menukad, tantsijad tublid ja publik rahul.

 

Kolme kooli playback show “Tähed laval”

28. novembril toimus Pärimusmuusika aidas Viljandi kolme põhikooli ühine playback show. Meie kooli esindasid koolivooru parimad: 4.a; 4.b; 5.b; 5.c; 6.c ja 7.b. Kõik olid väga tublid!

Tulemused:

  • 3.-4. klasside arvestuses saavutas 4.a klass III koha
  • 5.-6. klasside arvestuses saavutas 5.c II koha ja 5.b III koha

Järgmine kolme kooli ühine suurem ettevõtmine ootab meid aprilli kuus, siis on plaanis kolme kooli moeshow.

(4.b klass esitamas laulu “Clap your hand”)

 

Külalised 8. klassidele

1. novembril käis kaheksandatel klassidel külas riigikogu liige Urmas Kruuse. Ta rääkis sellest, mismoodi jõuda selleni, et unistused täituksid. Samuti oli suur rõhk jutu teemast sellel, kui oluline on oma elus teha asju, mis meeldivad ja õnnelikuks teevad, mitte mõelda elukutse valikul ainult palga suurusele. Urmas Kruuse suur unistus oli mängida bändis. See unistus ka täitus ja tal oli kaasas kõigile vaatamiseks tema noorusajal valminud kassett.
Urmas Kruuse on olnud ka Elva ja Tartu linnapea. Seda tööd tegi ta enda sõnul sellepärast, et tahtis linnade arengule ja heaolule kaasa aidata.
Tore kohtumine.

Kaisa Linn 8.c klass

Meid külastas täna maaler Kalev Aiaotsa. Tema täpsem elukutse nimetus on inspektor konsultant. Ta rääkis meile erinevatest pinna värvidest. Saime teada tema elukutsest ning värvitööstustest. Vaatasime mitmesuguseid videoid värvimisest ja kuulasime veidi värvide keemiliste koostisosade kohta.

Eliisabet Veermets 8.b klass

Meie kooli 8. c klassil käisid külas Raul Koov, kes töötab autode tehnoülevaatuses ning vabal ajal on Eesti Autospordi liidu kohtunik erinevatel rallivõistlustel.
Kalle Kuusik kes töötab üle maailma Eltel Networkis tippjuhina.

8.a klassi külastas Risto Ilves. Ta on töötanud kuus aastat Tallinna Vanglas ja juhendanud uusi töötajaid. Momendil õpib ta Tallinna Ülikoolis kutseõpetajaks.
Tema külalistund oli põnev ja pani mõtlema elus oluliste asjade üle.

 

Kooli 109. sünnipäeva traditsiooniline teatejooks

2017 aasta sügis andis jooksuks ilusa ja kuiva ilma. Oli õpilasi, kes jooksid lausa lühikeses jooksuvormis.

Ümber koolimaja teatejooksul osalevad kõikide klasside võistkonnad. Kell 13.00 selgitasid parimad 1.-4. klasside 12 liikmelised võistkonnad ja kell 16.00 hämaras 5.-9. klasside 10 liikmelised võistkonnad (puudusid 9. klassid, kes olid karjäärikonverentsil).

Innustava ja sütitava kõnega saatis õpilased teatejooksule kooli direktor Tiit Kurvits.

Teatejooksu võitjad:

klass tulemus klassijuhataja
1c 15.00 Rita Moor
2c 14.30 Auna Hanschmidt
3c 13.09 Tiiu Mürk
4b 12.44 Rita Kadaja
5a 9.39 Maila Visnap
6c 9.44 Kersti Soopa
7b 9.04 Kadri Pulk
8c 9.26 Maiga Purgats

 

Rändkarikatele graveeritakse:

1.-4. klasside arvestuses 4b klass ja Rita Kadaja

5.-9. klasside arvestuses 7b klass ja Kadri Pulk

Kehalise kasvatuse aineühenduse juht Aivar Hommik

 

Võit Viljandimaa noorte- ja koolide karikavõistlustel vene kabes

Oli õnn võita maakonna tugevaimat konkurenti Suure-Jaani Kooli võistkonda kabes ja seda teist aastat järjest 0,5 punktise ülekaaluga!

Võistkonna arvestusse läheb iga kooliastme parima poisi ja tüdruku tulemus.

Meie parimad (turniiril mängitakse 7 partiid):

1.-3. klass

I koht (6p) Andre Ületoa

I koht (5,5p) Aleksandra Logovoi

4.-6. klass

I koht (6p) Kevin Kasik

I kht (5,5p) Elisabeth Põder

7.-9. klass

II koht (5p) Kaupo Kruusmäe

V koht (3,5p) Keili Suur

Individuaalseid medalikohti saavutasid veel:

Romet Širokov 1.-3. klass II koht (6p); Kristin Lääts 1.-3. klass III koht (5p); Kevin Jürgen 4.-6. klass II koht (6p); Liya Rogolevkaja 4.-6. klass II koht (5,5p)

Juhendaja Aivar Hommik