Meie tegemised oktoobris

15. Meelit Männiste mälestusturniir, FLL hooaja eriline algus, „Digioskaja“ Viljandi maakonna võistlus, matemaatikaolümpiaadi koolivoor, maakondlik ettelugemispäev, Viljandimaa segavõistkondade võrkpallivõistlus, TEK sügiskool Suure-Jaani koolis, kehalise kasvatuse tunnid spordiklubis MyFitness Viljandi, 4.c orienteerumine Uueveskil, laste 3. liikluskonverents, õpetajate päev, 4.a klass matkamas, teadusajakirjade viktoriini 1. voor

15. Meelit Männiste mälestusturniir
Koolivaheajal Abjas toimunud Meelit Männiste mälestusturniiril kabes saavutasid meie kooli kabetajad 3 auhinnalist kohta. Aleksandra Logovoi 4.c saavutas 2. koha; Kristin Lääts 4.c 3. koha ja poistest edukaimana Kevin Kasik 7.a 3. koha. Kevin Jürgen 7.b saavutas 4. koha ja Günther Ilves 3.c 5. koha. Järgmine tõsisem kabelahing toimub 21. novembril Suure-Jaanis, kus toimub Viljandimaa koolidevaheline turniir. Vabariiklik online kabe esimene etapp saab toimuma 27. novembril, kus kooli kabeparemik asub vastamisi vabariigi koolide (u. 30) kabetajatega.
Juhendaja Aivar Hommik

FLL hooaja eriline algus

Robootikavõistluse FLL 2018/19 hooaeg on meie kooli jaoks juba kuues. Seekord oli eriline hooaja algus, kuna meie kooli robootikutel avanes võimalus vabatahtliku töö alusel ehitada ühe võistluslaua mudelid, mida kasutatakse poolfinaal- ja finaalvõistluste läbiviimisel. Erilise huvi ja püüdlikkusega ehitasid võistlusmudeleid robootikaringi uued liikmed.

Õpetaja Kaja Lõuna

„Digioskaja“ Viljandi maakonna võistlus 

19. oktoobril toimus meie koolis maakondlik „Digioskaja“ võistlus. See on mõeldud õpilaste erinevate oskuste proovilepanekuks. Vaja oli programmeerida erinevaid roboteid, ehitada Lego juppidest mudeleid, programmeerida lühianimatsioon Scrtach keskkonnas. Kõik ülesanded lahendati meeskonnatööna, aega oli iga ülesande jaoks 5 minutit.

Meie kooli esindasid 4 võistkonda. II kooliastmes osales võistkond VJK1 koosseisus Artur Andreson, Sven-Miko Jürgens ja Martti Põder ning võistkond Digi koosseisus Ats Erik Mitt, Sander Väljaots ja Christan Root. III kooliastmes olid võistkond VJK2 õpilastega Kaur Kivilaan, Kaupo Kruusmäe ja Reno Salujõe ning võistkond Robovälk koosseisus Silver Erm, Robin Roosmaa ja Joonas Jürine.

Piirkondlikule võistlusele pääsesid meeskonnad VJK2 ja Digi.

Võistlust olid uudistamas 4.d õpilased, kes testisid võistlusväliselt Scratch programmeerimise ülesannet. Nad said ettenähtud viie minuti jooksul ülesandega hakkama.

Õpetaja Kaja Lõuna

Matemaatikaolümpiaadi koolivoor

17. oktoobril 2018 toimus matemaatikaolümpiaadi koolivoor.

Koolivoor koosnes kahest osast:

I osa – TEST (10 ülesannet, 40 min), milles oli oluline ainult õige vastus.

II osa – ülesanded, kus oli oluline ka lahenduse ja mõttekäigu korrektne vormistamine. Klassiti oli ülesannete arv ja lahendusaeg erinev.

Tulemused klasside kaupa on järgmised:

5. klass

1. koht Riin Põder 5.c

2. koht Laura Allik 5.b

3. koht Artur Andreson 5.c

6. klass

1. koht Liya Rogolevskaja 6.c

2. koht Laura Nõmmeloo 6.c

3. koht Merili Käsper 6.c

7. klass

1. koht Janeli Sillaots 7.b

2. koht Silver Erm 7.c

3. koht Johanna Saavaste 7.c

8. klass

1. koht Emma Kruusmäe 8.a

2. koht Kaur Kivilaan 8.c

3. koht Marttin Vendelin 8.a

9. klass

1.-2. koht Sander Ambo 9.a

1.-2. koht Lisette Ant 9.c

3. koht Marie Lote Soome 9.a

Õpetaja Tiina Vilberg

 

Maakondlik ettelugemispäev

Maakondlikul ettelugemispäeval Viljandi Linnaraamatukogus võistulugemisel esindas meie kooli 4.c klassi õpilane Aleksandra Kena.
Loetavate tekstide peategelaseks oli hunt, kes rahvuslooma valimisel pjedestaali kõrgeima koha vallutas.
Tekstid loositi välja ja tutvuda sai iga laps sellega 15 minutit. Lugejaid hindas žürii.
Aleksandra luges katkendi Paul E. Rummo raamatust “Lakkhundikese jutud”. Žürii hindas Aleksandra esitust teise koha vääriliseks.

Õp Tiiu Mürk

Viljandimaa segavõistkondade võrkpallivõistlus

17. oktoobril toimus Suure-Jaanis Viljandimaa koolide segavõistkondade karikavõistlus võrkpallis. Meie kooli võistkond saavutas tubli kolmanda koha. Võistkonda kuulusid Karolina Siimon, Greta Rausepp, Lisete Hiiesalu, Elisabeth Piirisalu, Kevin Hunt, Ainar Peedo, Robin Kahu, Robin Liinsoo, Karl Erik Jürisson. Võistkonna juhendaja Kadri Kuusik. Palju õnne!

 TEK sügiskool Suure-Jaani koolis

16. oktoobril osalesime Viljandimaa tervist edendavate koolide sügiskoolis Suure-Jaanis. Seal toimus tuletõrje olümpia, mille käigus täitsime erinevaid ülesandeid. Näiteks pidime voolikuga pudeleid ümber ajama, tuletõrjuja riideid selga proovima ja kostüüm seljas palli väravasse lööma ning päästeametiga seotud memoriini mängima. Lisaks osalesime fruktodisaini töötoas ja vaatasime filmi. Päev oli tore, lahe, äge ja päikesepaisteline!

Hedvig, Lisanna, Ethel ja Lisete 3.a klassist

Kehalise kasvatuse tunnid spordiklubis MyFitness Viljandi 
8.- 13. oktoobril külastasid meie kooli õpilased MyFitness spordiklubi. Õpilased said osa huvitavatest treeningutest, näha põnevaid spordisaale ja kogeda erinevaid treeningmeetodeid. Spordiklubi tutvustavad tunnid viidi läbi MyFitness Viljandi algatusel ja koostöös kehalise kasvatuse õpetajatega.
Õpetaja Aivar Hommik

4.c orienteerumine Uueveskil

4.c lapsed said liikuda Anne Maala juhtimisel Uueveski orus ja vaadata erinevaid taimi. Nägime ja kuulsime rähni tegutsemist. Süütasime pisikesed tulekesed tulekivi abil. Sädeme saamine tulematerjalile tuli poistel siiski paremini välja.
Peale väikest söögipausi saiade ja pärnaõieteega läks lahti maastikul orienteerumine. Kaart ja tööleht kätte ning algaski mööda orgu kontrollpunktide otsimine. Igas punktis oli vaja lahendada üks ülesanne.
Lõpuks saime veel öelda, mis jäi kõige enam meelde või mis meeldis kõige rohkem.
Ilmaga meil vedas ja ilusad õhetavad põsed saime ka. Lihtsalt imeline võimalus õuesõppeks.

4.c ja õpetaja Tiiu Mürk

Laste 3. liikluskonverents

10. oktoobril toimus järjekorras 3. laste liikluskonverents Eesti Maanteemuuseumis Põlvamaal. Kohal olid 12 kooli lapsed üle Eesti, igast neli 3. klassi õpilast ja õpetaja.

Meie koolist osalesid:

Melissa Hein 3a, Andre Pihlak 3b, Kaisa Kallas 3c ja Andre Peet 3d klassist.

Alguses toimus avamine ja mõned ettekanded. Seejärel jagati kõik lapsed õpipesadesse.

1. „Minu koolitee, kes selle ohutumaks teeb?“ – Andre Peet

2. „Labürindid raamatutes, labürindid liikluses“ – Andre Pihlak

3. „Autoinseneeria“ – Melissa Hein

4. „Kuidas meisterdada liiklust?“ – Kaisa Kallas

Õpetajatel oli oma töötuba.

Peale lõunasööki tehti õpipesade kokkuvõtteid. Meile kõigile meeldis väga.

Lõpuks käisime giidiga muuseumimajas, kus oli ka väga põnev.

Rita Kadaja

Õpetajate päev

5. oktoobril tähistasime koolis õpetajate päeva. 9. klasside õpilased andsid noorematele tunde, lisaks olid neile appi tulnud meie vilistlased gümnaasiumist ja ka mõned 8. kl õpilased. Õpetajad said nautida õpilaste rolli ja nende stiil sellel päeval oli “Tänapäeva noored”. Nii võiski näha koolimaja peal paljaste pahkluude, kõrvaklappide ja kapuutsidega “noori”.

Õpetajatele toimus ka tund, mille viisid läbi Kristiin, Lotta Laureen ja Gerli. Tüdrukud tutvustasid noorte hulgas populaarset muusikastiili- räppi ja selle erinevaid vorme. Tunnitööna valmisid õpetajatel räpid 9.a, 9.b ja 9.c kohta ja kõik said neid kuulda aktusel. Lisaks toimus aktusel Kahoot mäng, autor Karl Erik Jürisson. Küsimused olid koostatud õpetajate ütluste kohta. Nii saime teada, et näiteks õpetaja Maila Visnap kasutab väljendit 9. klass, taganege!

Õpetajate päeva aktusel pidas kõne direktor 9.c klassist – Kaisa Linn.

Tere, kallid õpetajad!

Tore on Teid tänasel õpetajatel päeval nii naerusuistena näha. Tundub, et teie tänane roll õpilastena on teile meelde tuletanud enda koolipäevi. Ei olnud see ju nii ammu, kui teie koolipingis istusite, kehalise tunnis staadionil rühkisite, sööklajärjekorras nihelesite ja kingatalla alla spikreid kritseldasite.

Ja ma olen päris kindel, et ka meie üheksandikest õpetajatel laienes silmaring tänu tänasele kogemusele. Oli see ju meile esimene kord saada tunda, mis moodi on olla õpetaja. V.a. need õpilased, kellel kodus väike õde või veli. Sellisel juhul olete te kindlasti vägagi kogenud õpetajad.

Ma väga loodan, et kõigile neile, kes täna olid endiselt õpilased oli huvitav näha klassi ees pingutamas oma eakaaslasi ja ma loodan, et te käitusite tundides hästi ja teil oli lõbus. Kõik pahanduse tegijad saatke lahkesti minu kabineti.

Nüüd soovin ma kõigile mõtteaineks edastada paar õpetuslikku vanasõna:

  • Hea õpetaja on parem kui tünnitäis raamatuid. Hiina vanasõna;
  • Haridus on see, mis kindlustab vabaduse. Heinrich Mann;
  • Õppimine pole kohustuslik. Ka ellujäämine mitte. William Edward Deming
  • Koduseid ülesandeid andes sihivad õpetajad õpilasi, aga tabavad lapsevanemaid.  Georges Simenon;
  • Tuleb palju õppida, et kas või vähestki teada. Charles de Montesquieu;
  • Kui sa arvad, et Su õpetaja on kõige karmim, siis oota, kuni oled kohtunud oma bossiga. Bill Gates;
  • Õppida, Õppida, Õppida! Vladimir Iljitš Lenin.

Aitäh kuulamast ja head õpetajate päeva jätku!

 

 

4.a klass matkamas

4.a klass käis KIK projekti raames 4. oktoobril looduses matkamas. Hommik oli küll natuke vihmane, kuid päev oli ilus ja päikeseline. Tegevust jätkus kolmeks tunniks ja lapsed oleksid veel tegutsenud, kuid programmijuhi aeg sai otsa. Alustasime matkaga Uueveski järve äärest, orienteerumisime puude järgi. Järgmisena tuli maha teha lõke, aga ilma tikkudeta. Õnneks oli giidil tuleraud kaasas ja lõke sai ka tehtud. Kuna hommik oli sombune, kulus kuuma tee joomine marjaks ära. Järjest põnevamaks päev läks! Käes oli kaardi järgi kontrollpunktide leidmine. Maastikumäng kestis paar tundi ja selle käigus leidsime Viljandi kõige kõrgema punkti, tutvusime mitmete mürgiste taimede ja veetaimedega.

Lõpuks pidi õpetaja viimast tiimi otsima minema, sest aeg sai otsa ja lapsi polnud kusagil. Tegime järelduse, et kaardi järgi orienteerumist peab veel kordama. Oli tõeliselt õpetlik ja põnev päev. Võimalusel läheme kindlasti uuesti orienteeruma!

Õp. Anne Kilk ja 4.a

 

Teadusajakirjade viktoriini 1. voor

4. oktoobril toimus selle õppeaasta esimene teadusajakirjade viktoriin, kus küsimused olid koostatud ajakirjade “Imeline teadus” ja “Imeline ajalugu” septembri nubmrite põhjal. Kohale tuli rekordiline arv – 8 võistkonda 5.- 9. klassist.

Vooru parimad:

I koht 6c klassi võistkond LMK 14 punkti

II koht 7c klassi võistkond Põleng 12 punkti

III koht 8a klassi võistkond HOBOMO 10 punkti

Juba on ilmunud ka oktoobrikuu numbrid. Kõik lugema ja kohtume novembri esimesel nädalal.

Loodusainete ja ajaloo õpetajad