Meie tegemised oktoobris

Töötukassa loengud, inspiratsioonipäev Sakala Keskuses, õpetajate päev,  3.c Tipu Looduskoolis, Kirilinnud 10, laste 2. liikluskonverents, teadusajakirjade viktoriin, orienteerumise õppimine Ruunaraipel, algklasside viktoriin, matemaatikaolümpiaadi koolivoor, Viljandimaa koolide murdmaajooksu meistrivõistlused

Töötukassa loengud

2. oktoobril toimusid 8. klassidele töötukassa loengud. Külas oli Merili Tasane, kes on Töötukassa Pärnumaa osakonna karjääriinfo spetsialist. Teemad olid:

  • Tööturu hetkeolukord Eestis ja noore kodumaakonnas;
  • Tööotsingutega alustamine (dokumendid, sotsiaalmeedia mõju);
  • Esimese töökogemuse sidumine edasiste tööotsingutega

Õpilaste mõtted: tööle kandideerides tuleks esitada ka motivatsioonikiri ja kaaskiri, motivatsioonikiri annab palju juurde, et tööle saada. Töö levib 70-80% tuttavate (tutvuste) kaudu. Kogu Eestis on 6,8% töötuid, Viljandimaa töötuse arv on 7,9%.  Mustalt tööl käies ei ole võimalik saada haigekassahüvitist. Brutopalk on summa, millest lähevad maha töötaja maksud. Brutopalk on märgitud töölepingus. Viljandi keskmine palk on 987 eurot. CV-s ei kasutata slängi. CV foto puhul eelista ametlikumat pilti. Ole sotsiaalmeedias postitamisega ettevaatlik. Tööandjad kontrollivad sotsiaalmeediat. Ametlik ja mitteametlik töötamine. 33,7% noortest on põhiharidusega. Toredad loengud ja aitäh Merili Tasasele!

8. klassid

Inspiratsioonipäev Sakala Keskuses

3. oktoobril käisid 7.c ja 7.d klassi õpilased ettevõtlikkuse tunni raames noortele suunatud inspiratsioonipäeval Sakala Keskuses. Noortele tutvustas oma edulugu Euroopa parim õpilasfirma Festera, oma tegemisi tutvustas Arvamusfestivali üks korraldaja Birgit Sitska, läbipõlemise ennetamisest rääkis vabakutseline lavastaja Loore Martma. Lisaks tutvustati lühidalt Viljandimaa noorte ettevõtlikkuse arendamise programmi.

Inspiratsioonipäev oli väga huvitav.  Saime motivatsiooni oma tegemisteks ning saime juurde julgust. Kõige rohkem meeldisid meile õpilasfirma Festera noormehed, sest nende jutt oli huvitav ja kaasahaarav. Nende edulugu oli hea kuulata. Õppisime seda, et kui avaneb võimalus, siis tuleb sellest kinni haarata. Samuti õppisime, et eesmärkide täide viimisega ei tasu liiale minna, sest muidu võib läbi põleda. Alati tuleks säilitada kainet mõistust. Meile meeldis inspiratsioonipäev.

Emma Siro, Kristiine Puu 7.c klass

Õpetajate päev

5. oktoobril tähistasime õpetajate päeva. 9. klass oli korraldamisega kõvasti vaeva näinud ja üle mitme aasta toimus nende juhendamisel tund päris õpetajatele. Õppimine toimus aktiivselt tegutsedes, orienteerumismängu käigus oli vaja leida vastused küsimustele. Parimatele olid auhinnaks loomulikult präänikud! Õpilastele toimus 4 lühendatud tundi ja 5. tunni ajal kogunesid 8.-9. klass ja õpetajad aktusele. Kõik 9. klassid olid ettevalmistanud meeleolukad esinemisnumbrid, mis panid rõõmsalt kihistama nii õpilased kui ka õpetajad. Õpetajate päeva direktor Grete Roostik pidas vahva kõne, kus võrdles õpilasi loomaaia loomadega ja õpetajaid nende talitajatega! Väga tore päev oli, aitäh 9. klassid!

3.c Tipu Looduskoolis

10. oktoobril sõitis 3.c klass Tipu Looduskooli, et osaleda programmis „Vihmauss Villu seiklused”. Looduskoolis võtsid meid vastu toredad juhendajad, kellega koos mängisime ja õppisime mitu tundi. Saime palju teada vihmaussi elust. Otsisime õues vihmausse, vaatlesime neid luubiga, kaalusime, mõõtsime ja isegi kuulasime, mis häält vihmauss teeb. Nüüd teame nii mõndagi vihmaussi paljunemisest. Kõik mängud õues ja töölehed toetasid vihmaussi kohta teadmiste omandamist. Viimaks kontrollitigi mängu käigus, mida lapsed olid meelde jätnud. Kogu koolitusel oldud aeg oli vihmaussilikult vihmane, kuid siiski elamusterohke.

3.c lapsed ja õpetaja tänavad neid, kes sellise õppimise meile võimaldasid. Aitäh!

Õp Tiiu Mürk

Kirilinnud 10

19. oktoobril tähistas mudilaskoor Kirilinnud oma 10. sünnipäeva. Toimus kontsert, kus esinesid praegused ja endised mudilaskoori lauljad ja koori sõbrad. Pidu lõppes sünnipäeval tordi söömisega. Tort oli väga eriline, nimelt olid selle valmistanud 9. b klassi õpilased. Palju õnne mudilaskoor Kirilinnud ja juhendaja Kristi Vastisson!

 

 

Laste 2. liikluskonverents

11. oktoobril toimus Vorbusel, Eesti Maanteemuuseumis, Laste 2. liikluskonverents. Meie koolist osalesid Aroli Lebrett 3.a, Hannaliisa Rohumägi 3.b, Andre Ületoa 3.c ja Krisette Sova 3.d klassist.

Osalejaid oli üle terve Eesti. Ettekannetes räägiti huvitavatel liiklusteemadel.

Lapsed osalesid erinevates õpitubades. Aroli grupp koostas liiklusmuinasjuttu, Andre sai sõna sekka öelda politseiniku pesas, tarkusepesa liige oli Hannaliisa, Krisette osales täringupesas. Õpetajatel oli oma õpituba, kus tutvustati erinevaid helkureid ja enda nähtavaks-tegemise võimalusi.

Kõik osalejad said mapi, pastaka, seljakoti. Lõunaks sõime maitsvat praadi ning magustoiduks oli huvitav kook.

Lõpuks tutvustas giid meile muuseumi püsinäitust.

Laste meelest oli päev väga lahe, õpetaja meelest ka.

Jääme ootama 3. liikluskonverentsi, mis toimub arvatavasti aasta pärast.

 

Liiklusõpetaja Rita Kadaja

Teadusajakirjade viktoriin

Juba kolmandat aastat toimub meie koolis teadusajakirjade viktoriin. Viktoriini küsimused koostatakse ajakirjade “Imeline Ajalugu” ja “Imeline Teadus” põhjal. Üldvõitja kuulutatakse välja pärast VII vooru mai kuus. I voor küsimused olid koostatud ajakirjade septembri kuu numbrite põhjal.  Kohale tuli kuus võistkonda 5. – 8. klassini.

Esimene voor toimus 6. oktoobril. Esimese vooru võitis 5.c klassi tüdrukute võistkond LMK, järgnesid 8.c klassi Moosivanad ja 6.c klassi Elektriautod. Küsimuste, vastuste ja tulemustega on võimalik tutvuda III korruse koridori stendil. Kõik võistlejad olid väga tublid!

Edukat oktoobrikuu ajakirjade lugemist!

Kohtume novembri alguses taas.

Loodusainete ja ajaloo õpetajad

 

Orienteerumise õppimine Ruunaraipel

4.b klass oli viimane, kes nimetatud õppusel osales. Ilm oli super ning kuldne sügis näitas enda täies ilus. Kohale sõites nägi Lisette metskitse põlluservas ning ühel metsasihil liikusid maas suured musta-hallikirju linnud. Busiijuht arvas, et tedred, meie koolitajate meelest olid need siiski metsised. Huvitav ikkagi!

Kohale jõudes võtsid meid vastu Dagmar ja Mari. Igaüks sai vestlusringis öelda, mida te orienteerumisest teab või teada soovib. Ilmakaarte mängu abil jagati kõik tiimidesse. Algul õpetati meile kaarti, leppemärke, mõõtkava. Tuli meelde, mida eelmisel aastal loodusõpetuses olime õppinud. Dagmar õpetas, kuidas ise kompassi meisterdada.

Tiimid said kaardi ja kompassi ning läbida tuli 7 kontrollpunkti, kus kirjutada tuli koordinaadid.

Kõige kiirematel olid koordinaadid õigesti kirjutamata ning mõningase torisemisega tõttasid nad uuesti metsa. Tüdrukutel, kellel olid andmed õiged, oli paar kontrollpunkti läbimata.

Lõkke juures oli tiimidel ülesanne teha olemasolevatest materjalidest pisike lõke, millega nöör läbi põletada. Kõik said enam-vähem toime.

Viimaseks ülesandeks oli õiged koordinaadid GPS-i sisestada ja metsa peidetud aardekast üles leida. Kastis oli kõigile kommi.

Dagmar selgitas oma saksa päritolu. Kinkisime neile helkurid, sest peale meie klassi lõppes programm selleks sügiseks ning Dagmar ja Mari lubasid metsast välja tulla.

Sõime oma söögikotid tühjaks, jõime termosed tilgatumaks ning jätsime oma juhendajatega hüvasti.

Kõigile meeldis Soomaa Rahvuspargis väga.

õpetaja Rita Kadaja

Algklasside viktoriin

Juba 4. hooaega nuputavad 1.-4. klasside õpilased viktoriinimängus. Mäng toimub auditooriumis, sest küsimused ja valikvastused ilmuvad ekraanile. Iga kord saab mängida 12 4-liikmelist võistkonda. Põhimängus on 15 küsimust ning alati on vajalikud ka lisaküsimused. Auhindadeks on šokolaadid ja kommid.

Septembris alustasid 4. klasside võistkonnad.

Põhimängu lõppedes oli võistkond Kuldsed Tähed kogunud 12 punkti. Lisaküsimuste järel sai 2. koha võistkond Mõttetaimed. 3.-4. kohta jäid jagama Nuputajad ja Mõttesähvatus.

Auhinnalised kohad jagasid omavahel šokolaade, kõik ülejäänud said kommi põske pista.

Oktoobris mängisid 3. klasside võistlejad. Juba alguses kogusid võistkonnad Liblikad, Tüdrukud, Pliksid ja Tarkurid teistest rohkem punkte.

Põhimängu lõppedes oli kõige rohkem punkte võistkonnal Tüdrukud. 2.-3. kohale jäid mängima kolm võistkonda. Lisaküsimuste lõppedes oli seis ikka võrdne – seega Liblikad ja Pliksid jagasid šokolaadid õelikult omavahel ära.

Novembrikuus nuputavad 2. klasside õpilased.

õpetaja Rita Kadaja

 

Matemaatikaolümpiaadi koolivoor

19. oktoobril toimus matemaatikaolümpiaadi koolivoor.

Koolivoor koosnes kahest osast:

I osa – TEST (10 ülesannet, 40 min), milles oli oluline ainult õige vastus.

II osa – ülesanded, kus oli oluline ka lahenduse ja mõttekäigu korrektne vormistamine. Klassiti oli ülesannete arv ja lahendusaeg erinev.

Tulemused klasside kaupa on järgmised:

5. klass

I koht Liya Rogolevskaya 5.c

II koht  Mariann Märka 5.c

III koht  Laura Nõmmeloo 5.c

6. klass

I koht Janeli Sillaots 6.b

II koht Silver Erm 6.c

III koht Lotte Starostin 6.c

7. klass

I koht Kaur Kivilaan 7.c

II koht Emma Kruusmäe 7.a

III koht Mattias Nõgols 7.c

8. klass

I-II koht Marie-Lote Soome 8.a

I-II koht Sander Ambo 8.b

III koht Lisette Ant 8.c

9. klass

I koht Laura-Liisa Sell 9.c

II koht Paul Aleksander Pai 9.b

III koht Alexander Rink 9.a

 

Viljandimaa koolide murdmaajooksu meistrivõistlused

Meie kool saavutas murdmaajooksu meistrivõistlustel II koha.  Maakonna meistritiitli võitsid oma vanuseklassis Andreas Hantson, Robin Joost ja Virgo Lebedev. Teise koha Karoliine Käsper ja kolmanda koha Kaupo Kruusmäe ja Raul Viitmaa. Palju õnne tublid sportlased!

õpetaja Kadri Kuusik