Päevaraamat

Meie tegemised märtsis 17. märts moonika.parna


Selgusid kooli online vene kabe meistrid

2020. kevadel alguse saanud online kabeturniir toimust teist korda. Osales 14 õpilast ja paremus selgitati välja kahes grupis (1.-4. klass, 5.-9. klass). Lisaks toimus eraldi arvestus tüdrukutele. Turniiril mängiti 11 vooru mõtlemisajaga 5 minutit + 2 sekundit käik.

Tulemused:

I - IV klass

 1. Romet Kell 3.c
 2. Oliver Viitmaa 4.c
 3. Robin Jürgen 2.c

V – IX klass

 1. Kevin Jürgen 9.b
 2. Kevin Kasik 9.a
 3. Aleksanda Logovoi 6.c

Parimad tüdrukute arvestuses:

 1. Aleksandra Logovoi 6.c
 2. Elisabeth Põder 9.a
 3. Kätriin Hommik 5.c

Turniiri korraldaja: õp. Aivar Hommik

 

Viljandi Põhikoolide Talendishow 

19. märtsil toimus Viljandi põhikoolide talendishow. Konkursil osalesid Kesklinna, Paalalinna ja Jakobsoni kooli noored talendid 1.-4. klassidest 14 etteastega. Meie kooli esindasid Esme Hanna Heil, Maria Uri, Nele Paabel, Mia Vinnal, Marelle Saar ja Ramon Ant.

Kolme kooli talendishow toimus esimest korda eelmisel aastal Paalalinna koolis, siis esinesid õpilased otse ja said vahetu lavakogemuse. Sel aastal toimus üritus olukorrast tingituna virtuaalselt. Osaleda soovijad saatsid oma kooli huvijuhile videod enda tutvustuste ja esinemisnumbritega ning nendest sündis vahva ja mitmekülgne virtuaalne show.

Etteasted olid tõesti väga eriilmelised: saime näha tantsunumbreid, iluuisutamis- ja võimlemiskavasid, kuulsime trombrooni- ja parmupillimängu, nägime vahvat ratsutamist. Oli nii õpilaste omaloomingulisi etteasteid kui ka juhendatud esinemisi. Väga tore, et Viljandis on võimalik tegeleda nii paljude erinevate huvialadega.

Osalejatele andsid tagasisidet tantsu- ja muusikavaldkonnas töötavad õpetajad. Nii said talendid näpunäiteid ja kiitvaid sõnu muusiku Henri Lohu,  tantsuõpetajate Annika Vahteri ja Reelika Porosoni käest.

Kõik väikesed talendid said osalemise eest tänukirjad ja kingikotid maiustuste ning meenetega.

Lisaks võitsid karikad iga kooli kõige rohkem hääli saanud esitused. Hääle oma lemmikule andsid 365 pöidlahoidjat.

Hääletuse tulemusena on 2021. aasta publiku lemmikud ja karika saajad:

 • Esme Hanna Heil, Maria Uri, Nele Paabel Jakobsoni koolist. Nemad esitasid liblikate tantsu balletist "Lumivalgeke" ja kogusid 81 häält.
 • Mirel Karro Kesklinna koolist. Tema esituses nägime iluvõimlemiskava "Unistuste poole teel". Mirel kogus 59 häält.
 • Saskia Meekler Paalalinna koolist ja Laureen Lehestik Kesklinna koolist. Nemad esitasid tantsu  "Kahekesi" ja kogusid 48 häält.

Palju õnne võitjatele, suur tänu kõigile osalejatele, kiitus juhendajatele ja kummardus vanematele!

 

Kõige ilusam Jakobsoni kooliga seotud eestikeelne lause

15.-19. märtsil toimus kooli õpilasesinduse eestvedamisel konkurss "Kõige ilusam Jakobsoni kooliga seotud eestikeelne lause".  Konkursile esitati mitmeid loovaid lauseid ja õpilasesinduse juhatus valis välja oma lemmikud.

1.-4. klassi arvestuses osutus lemmikuks lause, mille koostas Marilii Aadla 3.a klassist. See kõlas järgnevalt: "Hommikul kui kooli lähen, tervitab mind Jakobson, hiljem kui ma koju lähen, lehvitab mul Jakobson!"

5.-9. klassi õpilaste esitatud lausetest meeldis meile 8.c klassi õpilase Miia Palaneni lause "Jakobsoni koolimaja imetlev lahke lind lendles rukkilillesinises taevas ja ehitas põhjatuid õhulosse."

Silmapaistvad kirjutajad olid veel Daniel Dosugov 1.b, Mia Vinnal 3.b, Melissa Hein 5.a, Anette Ant 5.c, Kertu Villem 8.b, 2.a klassi õpilase vanaema Taimi ning õpetajad Reet Leets ja Riina Haugas.

Kiitus ka kõikidele teistele osalejatele!

Esitatud lausetega saate tutvuda siin: https://padlet.com/moonika_parna/m38dwo0ln4z3saiw

Laura Nõmmeloo, õpilasesinduse asepresident

 

 

August Maramaa nimeline matemaatika ülesannete lahendamise võistlus

A. Maramaa võistlusele kutsutakse piirkonnavooru tulemuste põhjal iga klassi parimad õpilased. Sel aastal toimus võistlus 30. korda ja praeguses olukorras pisut teistmoodi kui tavaliselt.

Võistlus viidi läbi kolmes koolis: Viljandi Jakobsoni Koolis, kus võistles meie kooli viis õpilast; Viljandi Kesklinna Koolis, kus võistles kuus nende kooli õpilast ja ülejäänud õpilased võistlesid Viljandi Gümnaasiumis.

Võistluse alguses tervitas Viljandi linnapea Madis Timpson õpilasi video vahendusel. Seejärel sai sõna meie kooli direktor Krista Andreson. Iga võistleja ja tema juhendaja said linnapea allkirjaga Rae tunnuskaardi ja võistluse logoga pastapliiatsi.

Pärast pidulikku algust hakkasid õpilased ülesandeid lahendama. Aega oli selleks kuni 4 tundi.

Võistlusel lahendasid viis 7. klassi ja viis 8. klassi õpilast ühesuguseid ülesandeid, kuuel 9. klassi ja viiel 10. klassi õpilasel olid omad ülesanded ning neli 11. ja neli 12. klassi õpilast lahendasid samu ülesandeid. See on ainuke matemaatika võistlus, kus tohib kasutada kalkulaatorit.

Meie kooli parimad:

7.-8. klassi arvestuses 2. koht Artur Andreson (7.c)

9.-10. klasside arvestuses 2. koht Janeli Sillaots (9.b)

Mõlemad õpilased on kutsutud koos vanemate ja juhendajatega linnapea vastuvõtule.

Tiina Vilberg, matemaatikaõpetaja

 

Näitus toob Carl Robert Jakobsoniga seotud unikaalsed esemed koolimajja

Kuidas nägi välja Carl Robert Jakobsoni joonlaud, teritaja, milline tema käekiri aritmeetikavihikus ning mida sisaldas Kurgja talu ostu-müügi eelleping? Eesti rahvusliku ärkamisaja juhtkuju isiklikud asjad on nüüd eksponeeritud Viljandis Jakobsoni koolis avatud näitusel.

Veebruari lõpus tähistame tavapäraselt vabariigi sünnipäeva. Jakobsoni koolis otsustati sel puhul vaadata kaugemale ajalukku ning avada Carl Robert Jakobsoni 180. juubeliaasta suurmehele pühendatud näituse ja temaatiliste tegevustega. Kooliperele avatud näitus on üles seatud ajalookoridoris, kus eksponeeritakse Jakobsoni elulugu, isiklikke esemeid, käsikirju, kirjavahetust ja raamatuid. Näha saab näiteks Jakobsoni luupi, aianuga, heliharki, mõõdulinti, tulerauda, teritajat ja pliiatsit, samuti Cimze seminari aegseid omakäelisi saksa keelseid koolivihikuid. Originaaldokumentidena on eksponeeritud Kurgja talu ostu-müügi eelleping, Kurgja talu külvikordade arvepidamine ning huvitavat isiklikku kirjavahetust. Jakobsoni mahukast trükipärandist on valikus kooliõpikud, näidendid, noodikogud, „Kolme isamaa kõne“ esmatrükk 1870. aastast ning palju muudki. Muuhulgas on eksponeeritud ajalehele „Sakala“ adresseeritud teise rahvusliku suurmehe, Jakob Hurda järelehüüd C. R. Jakobsonile. Käsitsi kirjutatud kulunud paberilehel seisavad kalligraafilised read : „Mis lihast ja verest sisse anti, see vajugu ja kadugu, mis tõest tuli, see tõusku ja toogu vilja./…/ Tänu tõsise töö eest, lepitus kõige liia eest.“

Näitusel eksponeeritud museaalid laenutas koolile Kurgja Talumuuseum, näitus valmis meie kooli õpetajate Heli Rahnu ja Virve Kikase eestvedamisel.

Jakobson inspireerib ja toetab lõimimist koolis

Võib küsida, miks ja kuidas rääkida 21. sajandi teismelistele 19. sajandi suurmehest? Jakobsoni mitmekülgsus kirjaniku, ühiskonnategelase, laulukirjutaja, ajalehe „Sakala“ väljaandja, põllumajanduse edendajana on laiemalt hästi teada. Põhikoolis võimaldab selline mitmekülgsus väljuda rahvusliku ärkamise klassikalisest käsitlusest ajalootunnis  ning suurmehe isikut õppeainetevahelises lõimimises hea mõttes „ära kasutada“ – ikka selleks, et õppimine oleks eluline, huvitav ja inspireeriv.

Jakobsoni poisid ja tüdrukud saavad suurmehele lähemale kooli kontekstis unikaalse näituse ning sellest inspireeritud õppetegevuste kaudu: õpitakse lugema gooti kirja, tutvutakse 19. sajandi muusika ja näitekirjandusega, proovitakse kätt luules, portreekunstis ja sugupuu uurimises, „edasijõudnud“ tõlgivad 19. sajandil kirjutatud raamatuid tänapäevasesse teaduskeelde ning valmistvad tehnoloogiaklassis Jakobsoni stiilis prille.

Tänastele põhikooli õpilastele ei piisa ainult rääkimisest. On vaja ise kogeda, näha ja proovida, luua emotsioon, mis jääb meelde kauemaks kui  kuiv fakt ajalooõpikus. Ning viimaks ei olegi teismelise jaoks Jakobsonist rääkides esmane, kuhu tema ideed jõudsid ja mida saavutas, vaid et tal oli julgust rohkelt katsetada, kõva häälega arvata ja jääda truuks oma ideedele.

 

Krista Andreson, kooli direktor

 

Selgusid kooli online vene kabe meistrid

2020. kevadel alguse saanud online kabeturniir toimust teist korda. Osales 14 õpilast ja paremus selgitati välja kahes grupis (1.-4. klass, 5.-9. klass). Lisaks toimus eraldi arvestus tüdrukutele. Turniiril mängiti 11 vooru mõtlemisajaga 5 minutit + 2 sekundit käik.

Tulemused:

I - IV klass

 1. Romet Kell 3.c
 2. Oliver Viitmaa 4.c
 3. Robin Jürgen 2.c

V – IX klass

 1. Kevin Jürgen 9.b
 2. Kevin Kasik 9.a
 3. Aleksanda Logovoi 6.c

Parimad tüdrukute arvestuses:

 1. Aleksandra Logovoi 6.c
 2. Elisabeth Põder 9.a
 3. Kätriin Hommik 5.c

Turniiri korraldaja: õp. Aivar Hommik

 

Viljandi Põhikoolide Talendishow 

19. märtsil toimus Viljandi põhikoolide talendishow. Konkursil osalesid Kesklinna, Paalalinna ja Jakobsoni kooli noored talendid 1.-4. klassidest 14 etteastega. Meie kooli esindasid Esme Hanna Heil, Maria Uri, Nele Paabel, Mia Vinnal, Marelle Saar ja Ramon Ant.

Kolme kooli talendishow toimus esimest korda eelmisel aastal Paalalinna koolis, siis esinesid õpilased otse ja said vahetu lavakogemuse. Sel aastal toimus üritus olukorrast tingituna virtuaalselt. Osaleda soovijad saatsid oma kooli huvijuhile videod enda tutvustuste ja esinemisnumbritega ning nendest sündis vahva ja mitmekülgne virtuaalne show.

Etteasted olid tõesti väga eriilmelised: saime näha tantsunumbreid, iluuisutamis- ja võimlemiskavasid, kuulsime trombrooni- ja parmupillimängu, nägime vahvat ratsutamist. Oli nii õpilaste omaloomingulisi etteasteid kui ka juhendatud esinemisi. Väga tore, et Viljandis on võimalik tegeleda nii paljude erinevate huvialadega.

Osalejatele andsid tagasisidet tantsu- ja muusikavaldkonnas töötavad õpetajad. Nii said talendid näpunäiteid ja kiitvaid sõnu muusiku Henri Lohu,  tantsuõpetajate Annika Vahteri ja Reelika Porosoni käest.

Kõik väikesed talendid said osalemise eest tänukirjad ja kingikotid maiustuste ning meenetega.

Lisaks võitsid karikad iga kooli kõige rohkem hääli saanud esitused. Hääle oma lemmikule andsid 365 pöidlahoidjat.

Hääletuse tulemusena on 2021. aasta publiku lemmikud ja karika saajad:

 • Esme Hanna Heil, Maria Uri, Nele Paabel Jakobsoni koolist. Nemad esitasid liblikate tantsu balletist "Lumivalgeke" ja kogusid 81 häält.
 • Mirel Karro Kesklinna koolist. Tema esituses nägime iluvõimlemiskava "Unistuste poole teel". Mirel kogus 59 häält.
 • Saskia Meekler Paalalinna koolist ja Laureen Lehestik Kesklinna koolist. Nemad esitasid tantsu  "Kahekesi" ja kogusid 48 häält.

Palju õnne võitjatele, suur tänu kõigile osalejatele, kiitus juhendajatele ja kummardus vanematele!

 

Kõige ilusam Jakobsoni kooliga seotud eestikeelne lause

15.-19. märtsil toimus kooli õpilasesinduse eestvedamisel konkurss "Kõige ilusam Jakobsoni kooliga seotud eestikeelne lause".  Konkursile esitati mitmeid loovaid lauseid ja õpilasesinduse juhatus valis välja oma lemmikud.

1.-4. klassi arvestuses osutus lemmikuks lause, mille koostas Marilii Aadla 3.a klassist. See kõlas järgnevalt: "Hommikul kui kooli lähen, tervitab mind Jakobson, hiljem kui ma koju lähen, lehvitab mul Jakobson!"

5.-9. klassi õpilaste esitatud lausetest meeldis meile 8.c klassi õpilase Miia Palaneni lause "Jakobsoni koolimaja imetlev lahke lind lendles rukkilillesinises taevas ja ehitas põhjatuid õhulosse."

Silmapaistvad kirjutajad olid veel Daniel Dosugov 1.b, Mia Vinnal 3.b, Melissa Hein 5.a, Anette Ant 5.c, Kertu Villem 8.b, 2.a klassi õpilase vanaema Taimi ning õpetajad Reet Leets ja Riina Haugas.

Kiitus ka kõikidele teistele osalejatele!

Esitatud lausetega saate tutvuda siin: https://padlet.com/moonika_parna/m38dwo0ln4z3saiw

Laura Nõmmeloo, õpilasesinduse asepresident

 

 

August Maramaa nimeline matemaatika ülesannete lahendamise võistlus

A. Maramaa võistlusele kutsutakse piirkonnavooru tulemuste põhjal iga klassi parimad õpilased. Sel aastal toimus võistlus 30. korda ja praeguses olukorras pisut teistmoodi kui tavaliselt.

Võistlus viidi läbi kolmes koolis: Viljandi Jakobsoni Koolis, kus võistles meie kooli viis õpilast; Viljandi Kesklinna Koolis, kus võistles kuus nende kooli õpilast ja ülejäänud õpilased võistlesid Viljandi Gümnaasiumis.

Võistluse alguses tervitas Viljandi linnapea Madis Timpson õpilasi video vahendusel. Seejärel sai sõna meie kooli direktor Krista Andreson. Iga võistleja ja tema juhendaja said linnapea allkirjaga Rae tunnuskaardi ja võistluse logoga pastapliiatsi.

Pärast pidulikku algust hakkasid õpilased ülesandeid lahendama. Aega oli selleks kuni 4 tundi.

Võistlusel lahendasid viis 7. klassi ja viis 8. klassi õpilast ühesuguseid ülesandeid, kuuel 9. klassi ja viiel 10. klassi õpilasel olid omad ülesanded ning neli 11. ja neli 12. klassi õpilast lahendasid samu ülesandeid. See on ainuke matemaatika võistlus, kus tohib kasutada kalkulaatorit.

Meie kooli parimad:

7.-8. klassi arvestuses 2. koht Artur Andreson (7.c)

9.-10. klasside arvestuses 2. koht Janeli Sillaots (9.b)

Mõlemad õpilased on kutsutud koos vanemate ja juhendajatega linnapea vastuvõtule.

Tiina Vilberg, matemaatikaõpetaja

 

Näitus toob Carl Robert Jakobsoniga seotud unikaalsed esemed koolimajja

Kuidas nägi välja Carl Robert Jakobsoni joonlaud, teritaja, milline tema käekiri aritmeetikavihikus ning mida sisaldas Kurgja talu ostu-müügi eelleping? Eesti rahvusliku ärkamisaja juhtkuju isiklikud asjad on nüüd eksponeeritud Viljandis Jakobsoni koolis avatud näitusel.

Veebruari lõpus tähistame tavapäraselt vabariigi sünnipäeva. Jakobsoni koolis otsustati sel puhul vaadata kaugemale ajalukku ning avada Carl Robert Jakobsoni 180. juubeliaasta suurmehele pühendatud näituse ja temaatiliste tegevustega. Kooliperele avatud näitus on üles seatud ajalookoridoris, kus eksponeeritakse Jakobsoni elulugu, isiklikke esemeid, käsikirju, kirjavahetust ja raamatuid. Näha saab näiteks Jakobsoni luupi, aianuga, heliharki, mõõdulinti, tulerauda, teritajat ja pliiatsit, samuti Cimze seminari aegseid omakäelisi saksa keelseid koolivihikuid. Originaaldokumentidena on eksponeeritud Kurgja talu ostu-müügi eelleping, Kurgja talu külvikordade arvepidamine ning huvitavat isiklikku kirjavahetust. Jakobsoni mahukast trükipärandist on valikus kooliõpikud, näidendid, noodikogud, „Kolme isamaa kõne“ esmatrükk 1870. aastast ning palju muudki. Muuhulgas on eksponeeritud ajalehele „Sakala“ adresseeritud teise rahvusliku suurmehe, Jakob Hurda järelehüüd C. R. Jakobsonile. Käsitsi kirjutatud kulunud paberilehel seisavad kalligraafilised read : „Mis lihast ja verest sisse anti, see vajugu ja kadugu, mis tõest tuli, see tõusku ja toogu vilja./…/ Tänu tõsise töö eest, lepitus kõige liia eest.“

Näitusel eksponeeritud museaalid laenutas koolile Kurgja Talumuuseum, näitus valmis meie kooli õpetajate Heli Rahnu ja Virve Kikase eestvedamisel.

Jakobson inspireerib ja toetab lõimimist koolis

Võib küsida, miks ja kuidas rääkida 21. sajandi teismelistele 19. sajandi suurmehest? Jakobsoni mitmekülgsus kirjaniku, ühiskonnategelase, laulukirjutaja, ajalehe „Sakala“ väljaandja, põllumajanduse edendajana on laiemalt hästi teada. Põhikoolis võimaldab selline mitmekülgsus väljuda rahvusliku ärkamise klassikalisest käsitlusest ajalootunnis  ning suurmehe isikut õppeainetevahelises lõimimises hea mõttes „ära kasutada“ – ikka selleks, et õppimine oleks eluline, huvitav ja inspireeriv.

Jakobsoni poisid ja tüdrukud saavad suurmehele lähemale kooli kontekstis unikaalse näituse ning sellest inspireeritud õppetegevuste kaudu: õpitakse lugema gooti kirja, tutvutakse 19. sajandi muusika ja näitekirjandusega, proovitakse kätt luules, portreekunstis ja sugupuu uurimises, „edasijõudnud“ tõlgivad 19. sajandil kirjutatud raamatuid tänapäevasesse teaduskeelde ning valmistvad tehnoloogiaklassis Jakobsoni stiilis prille.

Tänastele põhikooli õpilastele ei piisa ainult rääkimisest. On vaja ise kogeda, näha ja proovida, luua emotsioon, mis jääb meelde kauemaks kui  kuiv fakt ajalooõpikus. Ning viimaks ei olegi teismelise jaoks Jakobsonist rääkides esmane, kuhu tema ideed jõudsid ja mida saavutas, vaid et tal oli julgust rohkelt katsetada, kõva häälega arvata ja jääda truuks oma ideedele.

 

Krista Andreson, kooli direktor